Az első menstruáció sokszor teljesen váratlanul éri a fiatal hölgyeket. Azt gondolnánk, hogy manapság már a fiatalok nagy része mindent tud erről a kérdésről. De hiába, hiszen a tapasztalat tanít meg minden nőt a saját testének működésére.
A menstruációs görcsök, fájdalmak okát a méh erős összehúzódásai jelentik. A méh a ciklus első felében felkészül a megtermékenyített petesejt befogadására, megvastagodik a méhnyálkahártya. Viszont, ha ez nem következik be, akkor a petesejt menstruációként távozik. A vérzés a szövetek leválása miatt jelentkezik, majd a hormonális egyensúly beáll egyensúlyi állapotba. Vannak szerencsések, akik soha nem tapasztalnak fájdalmakat, míg mások kínokat élnek meg hónapról hónapra. Sok hölgy érez alhasi fájdalmat, vagy a hát alsó részén, deréktájban, medence környékén. Az esetek nagy részében a fájdalom az elviselhető intervallumba esik persze, ez mindig függ az egyénenkénti fájdalomküszöbtől is.
Mielőtt viszont nőgyógyászhoz rohannánk, vagy éppen gyógyszerhez nyúlnánk, vannak természetes módszerek, melyek enyhíthetik a tüneteket.
1.Mozgás, jóga
Sokan emlékezhetnek még arra az időre, amikor a testnevelés órán a lányok felmentést kaptak a menstruációra hivatkozva. Ma már ez teljesen másképpen működik. Ugyanis a görcsöket a mozgás fellazítja, a kímélő testmozgás segítségünkre lehet. Az összegörnyedt testtartás nem biztos, hogy a legjobb póz, egy séta vagy nyújtózkodás azonban hozhat javulást. A nők igen érzékenyek - főleg ezekben a napokban - így, ha odafigyelünk magunkra, akkor saját magunk is rájöhetünk, hol a határ akár a fájdalom, akár a mozgás tekintetében. Vannak, akik éppen az aktív sportolás közben találnak enyhülést a panaszaikra.
2. Segíthet a langyos víz
Fürödjünk, zuhanyozzunk langyos vízben, ez szintén segít a fájdalom leküzdésében, de az is lehet jó megoldás, ha meleg vizes palackot szorítunk a hasunkhoz.
3. Teakeverékek
Gyógynövények is hatékony segítséget nyújthatnak, ilyen pl. a cickafark, fehér fagyöngy, kamilla, vagy a sárga árvacsalán.
Ez a természetes folyamat nem összekeverendő más alhasi problémákkal. Az alternatív módok és a testmozgás mellett, ha nem enyhül a fájdalom, vagy akadályoz a napi életvitelünkben, akkor érdemes fájdalomcsillapítót bevenni – esetleg görcsoldóval kombinálva – vagy orvoshoz fordulni.