Jóga

A jóga az egyik leghatékonyabb mozgás- és filozófiai rendszer. Alapelve, hogy az ember természetes állapota az egészség, a harmónia és a teljesség. A gyakorlások során e természetes állapothoz vezet vissza bennünket. Maga a jóga inkább a fájdalom kialakulásának megelőző módszere lehet, bár vannak ászanák, (jógapózok) melyek segítenek egyes fájdalmak elmulasztásában is. A modern városi ember számára az egyik legfontosabb dolog napjainkban a stresszoldás, a testi-lelki egészség megőrzése vagy éppen megteremtése.

Életmódunk és a folyamatos feszültség befolyásolhatja testtartásunkat. Sokszor a feszült élethelyzetektől a test hirtelen reagál, ilyenkor előre toljuk fejünket, így a nyaki terület máris sérülékennyé válik.

A stresszen kívül más problémát is magába foglalnak feszülő izmaink. A gerinc háti területein is merevséget érezhetünk, amit a számítógép előtt töltött idő, a mozgásszegény életmód is okozhat, ugyanis a gerincoszlop élettani homorulata eltűnhet, elgörbülhet, hátunk domborodhat. A tartósan helytelen testtartás fájdalmat okoz, ami akár rendszeressé is válhat, hosszú távon pedig sérvhez, becsípődésekhez, ízületi kopáshoz vezethet.

Jóga ászanák a földön, mint például a babapóz is, tökéletes nyújtó gyakorlatok, melyeket rendszeresen ismételve oldhatjuk a nyak-, illetve háti szakasz izmainak feszültségét.  Más pózok pedig erősítik a gerinc menti izmokat, amik leveszik a terhet a gerincről, így segítik azt. Tehát érdemes jógaórákra járni rendszeresen, ezzel megelőzni a fájdalmat.

A jógaoktatónak mindenképpen szükséges megmutatni a leleteket, ha valamilyen gerincbetegséget diagnosztizáltak korábban. Ez a mozgásforma sokat segíthet a fájdalomcsillapításban és a megelőzésben is, de nagyon tudatosan, figyelmesen kell hozzáállni, helytelenül végezve sérülést okozhat. A gyakorlónak meg kell tanulnia a testi határainak betartását.

A jógában lévő relaxációs és légzőgyakorlatok is hasznosak; ezek segítik az elmélyülést, a légzőgyakorlatok pedig vezérlik a mozgást. Egyedül otthon jógázni, csakis hosszú évek tapasztalata után tanácsos.

Meglévő, de éppen nem akut mozgásszervi betegségekkel érdemes a gerincjógát választani, mert biztonságos, rendkívül pontos, az anatómiai alapmozgásokra épül. Amennyiben a mozgásszervi probléma akut, fájdalmas, szakaszban van, forduljunk képzett mozgásterapeutához, gyógytornászhoz! Ilyen esetekben fontos a személyre szabott, egyéni mozgásterápia.


E-mail